Maradékfelhasználás – praktikus lepénykék

Mondhatnám, hogy empanada, de nem vagyok benne teljesen biztos, hogy ebbe nem lehetne belekötni. De én így hívom őket. Már csak azért is, mert sok vidéken van hasonló tésztalepény, ami kézre esik és könnyű elfogyasztani, viszont nem hívhatom mindenhogy, így választok egy nevet neki.

A képlet végtelenül egyszerű, természetesen. 🙂 Finom, egyszerű tészta táskák, sós töltelékkel megtöltve. Amit persze mindenki a saját ízlésére formálhat, a lehetőségek tárháza végtelen. Csodálatos lehetőség az ételmaradékok felhasználására – nem kell külön tölteléket főzni, hanem beletesszük, ami éppen van.
Ez az én esetemben most a hétvégéről megmaradt sültcsirke. Egész héten gyomorproblémákkal küzdött a család (aminek a vége egy covid teszt lett, ami negatív), így a kis hétvégi kirándulásra előkészített ételek nagy részéből maradt. Ami abból a szempontból rendkívül szerencsés volt, hogy a hétfői batch főzést nem kellett túlgondolnom. Volt maradék chilli (aminek a receptjével tudom, még tartozom), lencse, leves és a csirke.

Úgy gondoltam, egy kis turbózással ez csodálatos tölteléke lesz az empanada-nak. A húst felkockáztam, megfuttattam párolt hagymán kis fokhagymával, némi répával aztán megfőztem, szórtam rá oreganót, borsot, sót, és kész is.

Én nem kisütöm, hanem sütőben átsütöm a táskákat. Mikrozöldekkel fogyasztottuk, de a fermentált zöldségek, savanyúságok vagy egy zöldségragú is kiváló lehet mellé. Kellemes, könnyed vacsora volt, amit a gyerekek is szívesen ettek.

Ami a tésztát illeti, sok receptet kipróbáltam már. A legfinomabb, bár kicsit nehéz és zsíros volt, az omlós tészta volt. Viszont a legpraktikusabb és könnyedebb tésztát fogom veletek megosztani, mivel ezzel könnyű bánni és jól eltartható, ha úgy alakul, hogy nem azonnal sütjük meg.
Én az Epicurious receptjét használom most. Vékonyra nyújtom, miután kerekre szaggattam őket, így 15-17 darab táskát sikerül belőlük kinyernem, egy 9 centis kerek szaggatót használva. A mértékegység az eredeti receptben a szokásos csésze, amit én a magam alapanyagai alapján átváltottam grammba (ki is mértem őket egyenként, hogy összehasonlítsam az interneten található váltásokkal – nem egyeznek teljesen, így a saját mérésemet írtam le, hiszen azt használtam).

A töltelék természetesen lehet vegetáriánus is. Én például legközelebb karfiolos, zöldborsós, répás keveréket szeretnék készíteni, esetleg a koreai mintára kimchi-t teszek majd vele, vagy egy curry maradékát. Mint említettem, a lehetőségek tárháza végtelen.

Ha előre szeretnéd elkészíteni és aztán lefagyasztani, ne azonnal tedd egy edénybe vagy zacskóba a nyers empanada-kat, mert akkor össze fognak ragadni. Először sütőpapíron vagy szilikon sütőlapon tedd egymás mellé a táskákat úgy, hogy ne érjenek egymáshoz, és fagyaszd őket így, és csak mikor keményre fagytak tedd őket egy visszazárható zacskóba vagy edénybe. Nagyjából három hónapig elállnak így, mikor pedig felveszed őket, pár perccel több időt számolj a sütésnél. Nem kell őket előtte felengedni, sokkal jobb, ha azonnal a meleg sütőbe kerülnek a mélyhűtőből.

Kiváló batch cooking recept is, hiszen előre elkészíthető, több adagot is lehet belőle készíteni, illetve, ahogy már említettem, a töltelék lehet szinte bármilyen étel plusz adagja is.

Empanada tészta

Hozzávalók:

300 gr finomliszt
120 gr hideg vaj
10 gr só
1 nagyobb tojás + 1 tojás a lekenésükhöz
80 ml hideg víz
1 evőkanál ecet

  • Egy keverőtálban összekeverem a lisztet és a sót. Hozzáadom a felkockázott, hideg vajat, és gyorsan elmorzsolom a liszttel. Lehet kést is használni, a lényeg, hogy ne nagyon puhuljon fel a faj.
  • Egy kisebb tálban a tojást enyhén felverem, majd összekeverem az ecettel és a vízzel. Beleöntöm a lisztes keverékbe, és gyorsan összeállítom a tésztát úgy, hogy homogén legyen, de nem gyúrom túl. A hűtőben pihentetem legalább fél órát, de inkább egy órát.
  • Előmelegítem a sütőt 200 fokra.
  • Enyhén lisztezett felületen kinyújtom a tésztát, nagy kerek szaggatóval kiszaggatom őket. Két-három evőkanál tölteléket halmozok a közepükre, megkenem a peremüket vízzel, majd félbehajtom és összecsipkedem őket. Villával lenyomkodom az empanada szélét, és egy sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatom a kész táskákat.
  • Lekenem az empanada-kat egy kissé felvert tojással, és 15 perc alatt készre (aranybarnára) sütöm őket.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s