A nagylányom beteg lett, ezért közösen elkészítettük az energiagolyókat, amiről a múlt héten szót ejtettem a Facebook oldalon. Ez valójában ugyan nem keksz, de ugyanolyan alkalmas nasinak, és még egész egészséges is.
A magam részéről hiszek ebben a “szülőkhöz a gyerekeken át vezet az út” dologban, valamint abban is, hogy a gyerekek a jövő, ezért rájuk kell a legtöbb időt és energiát “pazarolni”. Kifejezetten örülök annak, mikor az iskolából azzal a hírrel állít haza, hogy energiagolyót gyártottak, vagy terápiás állatokkal töltötték a napot, esetleg a víz fontosságáról néztek meg egy filmet.
Ez az energiagolyó dolog az a kategória, amit mindig ki szerettem volna próbálni, de sosem került rá sor.
Ezek az energiabombaként szolgáló gömböcskék sok fajta diétába beilleszthetőek, épp csak ha valaki mogyoróallergiás, akkor cserélje le a mogyoróvajat mandulavajra. Lehet szabadon kísérletezni, esetleg elhagyni a mézet vagy kiváltani mással.
A mogyoróvaj számunkra elég idegen dolog Európában. Az igazi, jó fajta földimogyoróvaj nem tartalmaz cukrot, sőt, többnyire semmi más nincs benne, mint a mogyoró, és két változatban elérhető – darabos és krémes. Mi a krémeset szoktuk venni, mert azt több mindenre lehet használni. Én nem vagyok nagy rajongója, de néha kifejezetten jól esik a pirítósra lekvárral (peanut butter and jelly on toast), és van pár sütemény, amihez már használtam. Tanulgatom, mire jó.
A zab alap benne (igen, nagyon szeretem a zabot), de én most több pehely keverékét használtam inkább. Került még bele őrölt lenmag, méz és vaníliakivonat. Mi nem használtunk most csokicsipszet, de aki szereti, az ne hagyja ki, bár szerintem van így is benne bőven elég kraft és kellően édes is.
A lányom ráadásul szereti az aszalványokat, ezért ő végül szórt bele egy fél csészényi aszalt vörös áfonyát is, de ez nincs benne az eredeti receptben, nélküle is finom.
Tehát a hozzávalók:
1 csésze zabpehely vagy vegyes pehely
fél csésze földimogyoró vaj
fél csésze őrölt lenmag
negyed csésze méz
1 kiskanál vaníliakivonat
(fél csésze csokicsipsz vagy apróra vágott étcsoki vagy aszalt gyümölcs)
Minden hozzávalót elkeverek. Egy ragacsosabb massza lesz. Ebből formálok kb. 20 golyót. És kész is van.
