A sütőtökös receptek sora ezennel bővül.
A rugelach az egyik kedvenc süteményem, pedig én csak sütni szeretek igazán, az édességeket nem nagyon eszem. De a rugelach azok közé a sütemények közé tartozik, amiket szívesen kóstolok én is. A kedvencem Fűszeres Eszter receptje, amit sajnos most éppen sehogy sem találok, de amint rálelek, idelinkelem, mert szerintem tökéletes recept.
Addig is, mivel köztudottan teljesen rákattantam a különféle tökökre, hát készítettem egy sütőtökös változatot a lányommal. Mert hogy ebben is, mint sok másban, az egyik legjobb móka, hogy lehet a gyerekekkel is csinálni (ha az ember el tudja engedni, hogy nem lesznek tökéletes alakúak a sütemények, de legalább gyakoroljuk az elengedést).
Korábban készítettem egy sütőtökpürét a szokásos, lehető legegyszerűbb módszerrel: a félbávágott kis tököt megszabadítok a magjaitól. Esetemben a sugar pumpkin névre hallgató fajta volt, ami a klasszikus nagy, narancssárga sütőtök kisebb változata (és nem keverendő a halloween tökkel, ami egy dísztök és nem igazán ehető), egy tepsiben a vágott felével lefele fordítva 40 perc alatt puhára sütöm, majd kikanalazom és összenyomkodom a húsát.

Ez a fajta tök amúgy kifejezetten finom klasszikus módon megsütve is, és ebből készül szerintem a legfinomabb püré. Nem túl leves, ezért nem ázik el tőle az étel, viszont igazán kellemes, édes. Engem nagyon emlékeztet a nagydobosi tökre, ami az én elsőszámú kedvencem.

Ebben a magyar nyelvű cikkben több féle tökről olvashattok röviden.
Kifejezetten élvezem amúgy ezt a játékot. Élvezettel kísérletezünk a számunkra jobbára ismeretlen fajtákkal, és egyre nagyobb szeretettel használjuk újra és újra azokat, amik nagyon beváltak. Abszolút kedvencem emellett a kis narancssárga dundiság mellett a makktök lett (acorn squash).
Ilyen a tököcském belseje:
A rugelach egyik fontos része a krémsajt – ez lehet márkás vagy nem márkás, ez igaziból mindegy, csak natúr legyen.
A sütőtök krémbe pedig mézet teszek a cukor mellé, ami felerősíti (szerintem) a tök édeskés ízét.

Sütőtökkrémes rugelach
Hozzávalók:
450 gr puha vaj
240 gr krémsajt (Philadelphia vagy ahhoz hasonló)
egy csipet só
470 gr liszt
440 gr sütőtökpüré
3 evőkanál (37 gr) cukor + 200 gr cukor
3 evőkanál (65 gr) méz
1 kiskanál vaníliakivonat
10 gr őrölt fahéj
1 nagy tojás
egy kevés tej
további eszközök: nyújtódeszka, sodrófa, a két kezünk :), 2-3 tepsi, sütőpapír
- Egy keverőtálban a puha vajat krémesre keverem a krémsajttal és a csipet sóval. Fokozatosan hozzáadom a lisztet és tésztává gyúrom. Három egyenlő részre osztom a tésztát, és a hűtőben valamibe bebugyolálva egy órán át pihentetem. (Én visszazárható zacskókba szoktam tenni.)
- Előmelegítem a sütőt 180 fokra.
- Elkeverem a sütőtökpürét, a 3 evőkanál cukrot, a mézet és a vaníliakivonatot. A 200 gr cukrot összekeverem a fahéjjal.
- Egy enyhén lisztes nyújtódeszkán kinyújtom az egyik adag tésztát a lehető leginkább kör alakúra és kellően vékonyra, nekem kb 30-35 centisek lettek. A tökös krém harmadával megkenem, majd megszórom a fahéjas cukor harmadával. Pizzavágóval 12 cikkelyre vágom, és kis kiflikké tekerem fel őket, és megkenem mindegyiket a tejjel elkevert tojással. Mehetnek a sütőbe egy kibélelt tepsin, sütőtől függően 18-20 perc alatt aranybarnára sütöm őket.
- Míg az első adag sül, elkészítem a második, majd a harmadik adagot.
- Mikor kisültek, rácson hagyom őket hűlni.
A rugelach tésztáját el lehet előre készíteni, és a hűtőben tárolni 1-2 napig is akár. Kellemes őszi-téli aprósütemény, de a téli ünnepekre is el lehet őket készíteni.

“Sütőtökös rugelach” bejegyzéshez egy hozzászólás