Hát akkor töltsük újra a kekszes dobozt.
Talán már három éve volt, hogy elkészítettem az első sorozat kekszet. Volt abban a sorozatban minden – klasszikus egyszerű, bonyolultabb kedvenc, bolti helyett házi, sós és édes.
Nem tervezem most sem máshogy – remélem, hogy hetente, de legalább két hetente szeretnék újabb 10 kekszet sütni. Bár alapvetően az egyszerűbb receptekre szeretnék koncentrálni, amiket akár a batch főzés alatt vagy mellett is el lehet készíteni, eltenni jól záró dobozokba, majd a héten tízóraira, kávéhoz, aperitífnek elővenni, azért most is lesznek benne kacifántosabb nassolni valók.

Kezdjük mindjárt egy sóssal. Mert bár továbbra is nagyon szeretek sütni, de még mindig határozottan a sós ízek a nagy kedvenceim. Ez a mostani keksz egyrészt nagyon sajtos, másrészt elég könnyű. Még kiszóróformára vagy sodrófára sincsen szükség. Sőt, az összetevők listája sem hosszú, mindössze hat alapanyagra van szükségünk ehhez a krékerhez, egy méhviaszos kendőre vagy folpakkra, egy deszkára, késre, meg persze egy sütőlapra és sütőre.
Pár megjegyzés:
-A sajt lehet bármi, számodra szimpatikus keményebb sajt, de igazán gruyere vagy ementáli típusú sajtokkal működik. Azt gondolom, hogy a parmezán túl száraz lenne hozzá, a cheddar nem elég ízes, de azért egy érettebb, sárgább cheddarral egyszer szívesen kipróbálnám.
-A színét egy, a konyhában igen gyakran előforduló ételszínezék adja meg, ez pedig a paprika. Ha ínyencebb valaki, akkor a füstölt fűszerpaprika vagy egy csípős őrölt paprika csodálatos ízt ad neki, és nem csak a színe lesz szép narancsos.
-A lisztet is lehet variálni, én most világos rozsliszttel készítettem, mert az volt itthon, de egy sima finomliszt is megteszi.
-Mivel egy omlósabb, vajas tésztát készítünk, nagyon hideg vajra van szükségünk. Érdemes felkockázni a kimért vajat és egy időre a fagyasztóba tenni.

A keksz tésztájának összeállítása nagyjából 10 perc munkát igényel. A tészta pihenjen legalább két órát a hűtőben, majd szeletelés után mehet a sütőbe majd a dobozokba.
Vigyázat, ez egy adag, ami nagyon gyorsan el fog fogyni, így érdemes mindjárt kétszerezni a mennyiségeket! Olívaolajjal, házi labnehvel mennyei nyári előétel lesz.

Sajtos csodakeksz
200 gr sajt (ementáli, trappista, cheddar, Gruyere)
200 gr liszt (világos rozsliszt, finomliszt, tönkölyliszt)
120 gr hideg vaj felkockázva
1 tojás
1 kiskanál só
2 kiskanál fűszerpaprika
szezámmag, mák, tengeri só a szóráshoz, ha úgy tetszik
- A sajtot felkockázva egy aprítóba teszem és felaprítom apróra. (Ha ez nem lehetséges, a lehető legapróbbra lereszelem. Inkább apró gumókra van szükségem, mint nagyobb darabokra.)
- Elkeverem a lisztet a sóval, paprikával, belekeverem a sajtot és a tojást. Beledobom a jéghideg vajat, és gyors mozdulatokkal egy cipóvá gyúrom az egészet. Ha van robotgépem, abban célszerűbb ezt a részt elvégezni, hogy ne melegedjen át túlzottan a vaj.
- A cipóból egy vagy két hurkát sodrok. Méhviaszos kendőbe vagy folpakkba csavarom. A kendő két végét ellenkező irányba csavarva és kicsit sodorva a becsomagolt hurkákat nagyjából egyenletes lesz a tészta. Beteszem a hűtőbe legalább két órára.
- Előmelegítem a sütőt 180 fokra. Egy deszkán a hurkát 2-3 milliméteres szeletekre vágom egy éles késsel. Gyorsan dolgozom, hogy ne olvadjon meg a zsiradék. Sütőpapírral vagy szilikonlappal kibélelt sütőlapon a kekszeket, megszórom őket tetszőlegesen, és 10-15 perc alatt készre sütöm.
- Jól záródó kekszes dobozban tárolom.



Az én kekszeimre most szórtam a csalánmagokból, amiket Sáritól, a Dzsindzsa tulajdonosától kaptam. Érdemes elnézni Sári oldalára. Saját kezűleg gyűjtött növényekből készít különlegességeket. Nagyon érdekes volt így, néha olyan érzésem volt, hogy megcsiklandozza a szájpadlásomat, és kellemesen roppant olykor a fogunk alatt. Legközelebb salátában és smoothie-ban fogom tesztelni. 🙂

Inspiráció a Tefal receptje alapján innen.