Batch cooking – jól megy és jól jön, mikor minden más nehéz

Biztos vagyok benne, hogy mindenki kicsit feszült, vagy nagyon, és sok a bizonytalanság is az életünkben.

Itt is naponta változik és alakul a helyzet. Éppen most zajlik a tartományi tájékoztató, aminek a résztvevői, különösen a tartományi tiszti főorvos (vagy az annak megfelelő tisztviselő) kezdenek sztárokká válni. Annak ellenére, hogy én magam nem vagyok egy konzervatív világnézetű ember, és több politikai lépésével nem értettem egyet a relatíve friss québeci kormánynak, mégis kifejezetten tisztelem őket azért, ahogy dolgoznak, és főként azért, ahogy tájékoztatnak.

Jelenleg a mi életünk is egyre inkább felborul. A mai nap (hétfőn) elrendelték, hogy a lehető legtöbb cég és üzlet, ami nem létszükséglet, zárjon be holnap este. Valójában ez egy zárlat lesz, amit három hétig terveznek fenntartani, hogy leálljanak a fertőzések. Kérdés, hogy a Franc munkahelye, mennyire lételeme az életnek, és be kell-e zárniuk. Az is kérdés, hogy ha be kell zárni, akkor hogyan alakul ez az időszak. Felmerülnek kérdése ezen túl is: lesz-e fizetés? lesz-e távmunka? ki tudnak-e nyitni három hét múlva.

Mellette rengeteg más bizonytalanság van, és az emberi elmének nagyon nehéz a bizonytalannal megbirkóznia. Amikor ugyan lehet tervezni, de azzal is számolni kell, hogy állandóan át kell alakítani a tervet. Megvesszük a nyári repülőjegyeket, de ki tudja, el tudunk-e utazni, és ha igen, mikor.
Azt már tudjuk, hogy május 1-ig nem lesz iskola, ez legalább ad egy támpontot, hogy valami lesz (vagy nem lesz) egy bizonyos dátumig.

A család ritmusát is igyekszünk fenntartani. Akkor eszünk, amikor megszoktuk. Szeretném, ha a hétvége hétvége maradna, a hétköznap pedig hétköznap. Itt nincs kötelező otthonoktatás, így kizárólag magunk és az ép elménk miatt tanulok itthon a Lányokkal. Van minden nap valami benti mozgás, és ha lehet, a Lányok ki is mennek legalább egy órára játszani vagy elmegyünk sétálni. (Szigorúan a 2 méter tartásával mindenkitől, aki szintén az utcán van.)
Tegnap óta gyülekezni sem szabad, megkértek mindenkit, hogy csak az egy háztartásban élők legyenek együtt a lakásban, azon túl 2 embernél több ne csoportosuljon sehol sem. Ebben nehéz lesz az, hogy a gyerekek barátai felettünk laknak, és mivel az apuka karanténban van egy másik faluban, az anyuka pedig a hét felében az egészségügyben dolgozik, jönnek-mennek, és nem tudjuk hol járnak, így elvileg velük sem engedhetem össze a gyerekeket.

Azt már említettem, hogy a batch cooking nagyon sokat javított az életminőségünkön, elsősorban az idő nőtt meg, amit hét közben együtt tudunk tölteni. Most biztosan állíthatom, hogy azzal, hogy másfél hónapot bezárva fogok a gyerekekkel együtt tölteni, és valószínűleg a Franc is hazajön dolgozni (vagy nem dolgozni), biztos, hogy megkönnyíti az életünket az, hogy legalább az ebédre és a vacsorára nem kell minden nap gondolni, nem kell róla gondolkodni.

Annyi változás történt, hogy nem tervezek előre, vásárlás előtt. Csütörtökön adom le a heti rendelést a boltnak, hogy mit szeretnénk. (Ez most lehetséges, hogy átalakul, mert kezd feltorlódni az online rendelés.) Csak ez után tervezek menüt, amikor látom, hogy mit tudnak a rendelt áruból adni. Arra készülök, hogy lesznek olyan termékek, amikhez nem fogok tudni minden héten hozzájutni, és arra is, hogy kompromisszumokat kell kötnünk. De ez az áldozat nem esik nehezemre, és az az igazság, hogy az, hogy régen átálltunk a minimalista, tudatos háztartásra, sokat segít ebben.

Igen, szigorú maradtam. 🙂 Hiába vagyunk itthon, nincs állandóan nasi, nincs hűtőnyitogatás. Nem főzök továbbra sem hatalmas adagokat, igyekszem csak annyit, amennyit megeszünk aznap vagy annyit, hogy egy családnyi adag a mélyhűtőbe is kerüljön. Ez jól jön a spórolásban is.
Sokkal kevesebbet is költünk, mióta előre megfőzzük a heti étkezéseket, ami most szerencsés, hiszen nem tudni, hogy hogyan lesz-e pénz, vagy meddig kell még jobban figyelni a családi kasszára.

Egyetlen dolog változott. Most ráálltam arra is, hogy az ebédet biztosan beletervezem a főzésbe. Mivel nem köt le minket annyi minden, mint egy átlagos iskolai napon, ezért azt gondoltam, fontos, hogy mit ebédelünk, nem csak az, hogy mit vacsorázunk. Ezért kicsit hosszabbra nyúltak a főzések, de mivel úgysem lehet nagyon elmenni itthonról, ez az én abszolút énidőm vasárnaponként.

Ezen a héten kifejezetten koncentráltam arra, hogy arányosan legyen mindenkinek kedvére való étel, hogy kevés legyen a hús és tejtermék az ételekben, és hogy tartalmasak fogások is kerüljenek a tányérokra. Sőt, mivel tudom, hogy vannak vegán olvasók is, kifejezetten figyeltem arra, hogy a legtöbb étel “vegánul” is elkészülhessen.

A heti menü:

hétfő: kuszkusz zöldségekkel, kis tonhallal, aki kér (ebéd)
quesadilla zöldségekkel és avokádóval (vacsora)
kedd: hot dog (ebéd)
palak paneer és pilau (spenótos paneer pilaffal 🙂 ) (vacsora)
szerda: brokkolikrémleves (ebéd)
csőben sütött zöldség (vacsora)
csütörtök: brokkolikrémleves (ebéd)
pizza (vacsora)
péntek: tészta (ebéd)
chili (vacsora)

  • Első a zöldségpucolás: brokkolit megmostam, rózsáira szedtem, szárát felvágtam. Hagymát felkockáztam, póréhagymát megmostam és felszeleteltem, fokhagymákat is megszabadítottam a héjuktól. A brokkoli krémleveshez fel is tettem mindjárt puhulni a pórét. A brokkoli rózsák feléből és az összes szárból készült a leves. A póréra dobtam ezeket, fűszereztem, dobtam bele fokhagymát, felöntöttem vízzel. >> Ez szépen megfő magától. Aki szereti, főzhet bele pár krumplit is. Mikor kihűlt leturmixolom botmixerrel és mehet a hűtőbe. Lehet tejszínes vagy tejfölös habarással is készíteni, és ezt a tálalás napján szoktam melegítéskor beletenni.
  • Odatettem a fekete babot is gyorsan főni forró vízbe, mert elfelejtettem beáztatni. *
  • Miközben a brokkolikrémleves főtt, megpucoltam és felkockáztam a többi zöldségemet: pár szál répa, céklát, némi paprikát (ez utóbbi nagyon nem szezonális, de már elértünk abba az időszakba, mikor ölni tudnánk valami roppanós, vitamindús zöldségért, ilyenkor előfordul, hogy vásárolunk). A felkockázott hagymákat odatettem pirítani közben. Ezekből lett a kuszkuszhoz a zöldség. Kinyitottam minden konzervet, amire majd szükségem volt a főzés közben. Beáztattam a kuszkuszt is némi ételízesítővel (szárított hagyma, répa, petrezselyem). Mehetett a hagymára a zöldség, a fűszerek, némi paradicsomsűrítmény és víz. Mikor a zöldségek megpuhultak, beledobtam a csicseriborsót is és még 10 percig főztem. >> Mikor mindez elkészül, a kuszkusz és a zöldségeket is egy jénai tálba merem, és kihűlés után mehetnek a hűtőszekrénybe. Tálaláskor ki lehet hozzá bontani egy tonhal konzervet is, ha valakinek nem lenne elég gazdag étel így, de a zöldségekhez is lehet tenni húst, mikor főnek. Ez egy könnyen alakítható, hamar elkészülő étel, mindenkinek szeretettel ajánlom.
  • Előkészítettem és elkezdtem elkészíteni a quesadillák töltelékét: az édeskrumplit megpucoltam és felvágtam kisebb kockákra. Olajjal és sóval meghintve forró sütőbe tettem negyed órára.
    Mikor megfőtt a bab, egy részét kukoricával és némi paprikával elkeverem, meghintettem sóval, borssal, őrölt római köménnyel és piros édes paprikával, és összekevertem a megsült édesburgonya kockákkal. Az egészet visszatettem a sütőbe húsz percre. >> Este, amikor a quesadillákra kerül a sor, előveszem a tortillákat és felhevítem a palacsintasütő serpenyőt vagy egy sima serpenyőt. Minden tortillát egyik felén megrakok a töltelékkel és némi sajttal, és félbehajtom a korongokat. A forró serpenyőben (nem rakok alá olajat), mindkét oldalán átsütöm úgy, hogy közben kicsit lenyomom őket. Bármilyen salátával finom.
  • Mindezek közben blansíroztam a maradék brokkoli fejeket. A fekete bab másik felével és egy kevés füstölt-főtt sonkával (vagy valami más zöldséggel) egy nagyobb jánai tálba pakoltam őket. Besamel mártást készítettem, azzal nyakon öntöttem, megszórtam parmezánnal. Mikor kihűlt, mehetett a hűtőbe. >> Tálaláskor készre sütöm a sütőben, nagyjából 20 perc alatt.
  • Végül elkészítettem a palak paneert. A spenótot felolvasztottam. hagymát és fokhagymát pirítottam vajon, dobtam rá némiegész római köményt és őrölt gyömbért. Utána egy kis kurkumát is. Rádobtam a spenótot és kis ideig pároltam. Felkockáztam a paneert. Ezt a megpárolt spenótra dobtam. Öt percet hagytam a fedő alatt, majd felöntöttem egy kis tejföllel, sóztam, rottyantottam egyet rajta, és lezártam alatta a lángot. Kihűlés után ezt is üvegtálba szedtem és betettem a hűtőszekrénybe. >> Egyik este ehhez főzök pilafot, és kész is a vacsora.

A hot doghoz korábban sütöttem kifliket, amiket a hűteben tárolok. Ezzel nincs más munka, mint időben felengedni és megfőzni a virsliket.
A pizzát aznap készítem el, mint mindig, ahogy a tésztát sem szoktam előre kifőzni.
A chili most a mélyhűtőben vár hetek óta, így onnan fogom felvenni csütörtökön, hogy péntek estére kiolvadjon, ezzel nem lesz már dolgom, mint hogy tortillákat melegítsek hozzá vagy főzzek egy adag rizst mellé. 🙂

*A fekete bab nagy kedvencem, mert még ha el is felejtem beáztatni, akkor is elég hamar megfő. Ne felejtsétek, a puffadás ellen és jó főzés érdekében, forró vízben tegyétek oda mindig a hüvelyeseket, kis szódabikarbónával, és ha elfogy róla a főző víz, akkor is forró vízzel öntsétek fel.

Batch cooking – jól megy és jól jön, mikor minden más nehéz” bejegyzéshez 2 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s