Batch cooking – fáradtan, de legalább ez megy már

Nem tudom, más hogy van vele, itt most kicsit mélypontra került a hangulat.
Mivel nem kötelező az otthonoktatás, a gyerekek sztrájkolnak. A csodás napos idő után most zuhog az eső, nincs fény sem. Minden borongós. Persze nincs rossz idő, csak rosszul öltözött gyerek, így egész vasárnap kint játszottak a gyerekek vasárnap.

Zuhogó esőben mentünk biciklizni… De most aztán tényleg nem kellett a forgalomra figyelni.

Ez annyiban segített, hogy teljes nyugalomban főzhettem, senki nem siettetett. El is felejtettem mérni az időt, de mindennel együtt kb. négy óta alatt készen lettem a teljes heti ebéd és vacsora adaggal.

A héten felfedeztem egy új-zélandi magazint, amiben nagy arányban vannak jó receptek. Mellé átlapoztam a mostani Delicious és Olive számokat is. Ezek a kedvenc magazinjaim, mindig találok benne olyan ételt, amit legszívesebben azonnal elkészítenék és megennék. Egy ideig most pár receptet ezekből a lapokból biztosan be fogok építeni a heti menübe.
Talán meséltem már, hogy mániásan gyűjtöm a recepteket. Most igyekszem visszafogni a halmozást, amíg nem rendszerezem valami értelmes módon a már meglévő adagot. nem lesz egyszerű menet, és nehéz lesz ellenállni, de igyekezni fogok.

Nagyon igyekeztem ezen a héten olyan menüt összeállítani, ami nem csak nem nagy ördöngösség, de megint jól alakítható és tartalmas is.

Szeretném elkezdeni leírni őket külön posztban, de sajnos ez az iskolaszünet-izoláció kombó nem segít abban, hogy haladjak a heti “munkával”, ami a blogot illeti. Gondolom nem én vagyok az egyetlen, akinek akadozik az az élete, ami nem a gyerekek körül forog (már amennyiben van gyereke, természetesen). Ezt nem panaszként mondom, klasszak a csajok és jó együtt tölteni az időt, rájönni, hogy milyen kreatívak is tudunk lenni itthon összezárva, de azért nehéz ilyenkor elmerülni bármiben is.

Már csak azért is, mert a Franc végre eldőlt, itthon dolgozik heti négy nap. Ő elfoglalta a csukható ajtós háló-dolgozót, így nekem marad a kanapé-fotel-konyhapult háromszög a lakásban, amit elfoglalhatok. Itt sem zárható ajtó, sem átjárásmentes övezet nincs. 🙂

Mindenképpen jelezzétek, ha valamelyik recept részletesebben érdekel benneteket.

El szerettem volna nektek mesélni, hogy hogyan vásárolunk húst. Nem vagyunk sem vegetáriánusok, sem nagy húsevők, inkább talán flexitáriánusoknak mondanám magunknak.
Ebben az étrendben szerepel a hús, ha nem is kiemelt helyen. Számomra nagyon fontos, hogy ne csak jó minőségű legyen a hús, hanem helyi is. Szerencsére találtunk egy olyan farmot, ami nem csak 20 kilométerre van, de bio farm is, és teljesen helyi és fenntartható is. Ez azt jelenti, hogy a takarmány is, amit az állatok kapnak, helyi forrásokból származik. Nem kapnak halcsontot, és egyéb fura dolgot, a melegebb évszakokban az állatok nagyrészt kint vannak, és nincsen sok állat egy kis helyen tömörítve. Ráadásul itt termelik a legjobb juharszirupot is, de ez ebből a szempontból nem érdekes most.

Az egyetlen bajom a képen is látható – a környéken sehol sehogy nem tudok úgy húst venni, hogy az ne legyen legalább egy adag műanyagba becsomagolva. Sem a piacon, sem a hentesnél. A legtöbbször fagyasztott a hús, ami engem nem zavar, mert amúgy is a mélyhűtőbe kerül a nagy része, de ez a fránya csomagolás.

Cserébe a leveshúst így blokkban veszem, konkrétan egy téglatestet kapok, amit én nagyon szeretek. A mennyiség pont megfelelő, ebből szinte mindig pho készül, aminek egy részét lefagyasztom.

Ennek ellenére valószínűleg még mindig sokkal kisebb a karbonlábnyoma ennek, mint bármelyik másik hús- vagy tejterméknek, de valószínűleg egy csomag avokádónál vagy messziről érkező paradicsomnál is kisebb lesz ezzel a lábnyomom.

Ábra innen.

A heti menü ebédekkel:

hétfő: pho leves (ebéd)
karfiol mac’n’cheese (vacsora)
kedd: sült édesburgonya és csicseriborsó saláta (ebéd)
krumplisaláta szardíniával, retekkel, tojással (vacsora)
szerda: pad thai garnélával (ebéd)
répa falafel bulgursalátával (vacsora)
csütörtök: tészta olasz paradicsomszósszal (ebéd)
csőben sült karfiol endívia salátával (vacsora)
péntek: tojásos nokedli (ebéd)
pho leves (vacsora)

  • Mint mindig, a zöldségek szeletelésével kezdtem. A két fej karfiolomat fejekre szedtem és megmostam. A répát, burgonyát és édesburgonyát is meghámoztuk. A répák egy részét lereszeltük, másik részét juliennere szeleteltem. Az édeskrumplit felkockáztam. A mélyhűtött zöldségeket elővettem a fagyasztóból.
  • Odatettem egy lábosban sós vizet a karfioloknak. Közben vizet forraltam a bulgurhoz. A bulgurt és sosem főzöm, csak állni hagyom annyi vízben, amennyi bulgurra szükségem van, kis olajjal és sóval. Mikor felforrt a karfiolok vize, félig puhára főztem benne a rózsákat, majd egy tálban hagytam őket hűlni.
  • Odatettem a phot: egy nagy lábosban hideg vízbe tettem a levescsontot és hagytam felforrni. Leöntöttem róla a vizet, és újra felengedtem a lábos vízzel. Lassú tűzön odatettem főni, miközben egy vas serpenyőben pirítottam félbevágott hagymát, gyömbér szeleteket, és fűszereket. Mikor szépen megégtek minden oldalon, beledobtam őket a levesbe, sót is kapott. Ezt így legalább két órán át főzöm a további lépésekig. De lehet sokkal tovább is.
  • Feltettem a krumplit főzni (egészben).
  • Egy serpenyőben olajat melegítettem. Szeletelt hagymát és fokhagymát pirítottam rajta, majd a julienne répát és a fagyasztóból elővett zöldségeket rádobtam, fűszereztem, szójaszósszal meglocsoltam és hagytam párolni egy keveset. Közben beáztattam az ázsiai tésztát hozzá. Mikor az megpuhult, összepirítottam a zöldségekkel. >> Tálalás előtt garnélát fogok hozzá pirítani, de e nélkül is teljes vacsora.
  • Ha megfő a krumpli, leöntöm róla a vizet és hagyom kihűlni. Mikor kihűlt, felkockázom, hagymával összekeverem. >> Mikor fogyasztjuk, majonézes joghurttal, petrezselyemmel és kaporral elkeverem. Szardíniát nyitunk hozzá, főzünk pár tojást (bár én ezt nem eszem), vágok hozzá friss retket is.
  • Közben előmelegítettem a sütőt 200 fokra. A felkockázott édesburgonyát olajban, sóban, borsban és za’atarban megforgattam (jó az oregánó vagy bármilyen fűszernövény, amit szerettek), és 25 percig sütöttem. Közben leszűrtem a csicseriborsót*. Mikor készen lett az édeskrumpli, hozzáöntöttem a csicseriborsót, összekevertem őket egy kis paprikával és még 10 percre visszatettem a sütőbe. Mikor elkészült, hagytam kihűlni a pulton. Hagymát szeleteltem, sóval és citrommal meglocsoltam. Betettem a hűtőbe. >> Tálalás előtt friss petrezselyemmel, (ha van mentával) és valami sajttal elkeverem (a recept szerint feta, nekem most az nincs, kék sajtom akad) elkeverem. Fogok rá egy kis citromlevet is locsolni, és cikória salátával, a hagymával és joghurttal tervezem tálalni.
  • A lereszelt répából összeállítottam a falafelt. A masszát a hűtőbe tettem. A bulgurhoz adtam hagymát, sok petrezselymet és pirított magok keverékét, némi aszalt áfonyával. Ezt is a hűtőbe tettem. >> Én nem sütöttem ki előre a golyókat, majd aznap este a konyhába menekülök a hosszú nap után. A bulgurral tálalom.
  • A karfiolokat két hőálló tálba szedtem. Az egyikhez készítettem egy sima besamel mártást és azzal nyakon öntöttem. A másikhoz kifőztem egy kis tésztát, és főztem egy adag sajtos makaróni szószt (tulajdonképpen egy sajtos besamel ez is). Leöntöttem a második adag karfiolt ezzel, miután hozzákevertem a kész tésztát. Aki aggódik, hogy eláll-e a hűtőben, az lefagyaszthatja azt, amelyik későbbi napon kerül sorra. >> A fogyasztás napján kisütöm mindkettőt. Nagyjából 30-40 perc alatt sül meg 180 fokos sütőben.
  • A lassan rotyogó pho-ba beletettemaz egész csirkemellet(nem muszáj, de nekem most kérte a család). és tovább főztem a levest, amíg alaposan meg nem főtt benne a hús. Ekkor utánafűszereztem halszósszal, egy kanál cukorral. Hagytam kihűlni. A húst kimertem belőle, egy tálba szedtem és abban is tettem a hűtőbe később. A leves egyik felét eltettem a lábosban a hűtőszekrényben, a másik felét lefagyasztottam. >> A forró levest kifőtt ázsiai tésztával (ami éppen van), koriander- vagy petrezselyem zölddel, répával, bármivel tálalom, ami szimpatikus. **
Ember munkában. Szerencsére most tudott segíteni.

A tojásos nokedlihez a korábban elkészített és lefagyasztott nokedlit használom. Szerintem kovászos uborkával fogom tálalni, amit a család nagy örömére találtunk itt az egyik boltban. Kicsit megidézzük majd vele a balatoni nyarakat.

És pár szót szeretnék még írni a karfiol mennyiségről. Van nekem egy karfiol-őrült lányom, aki gyakorlatilag bármilyen formában és bármilyen mennyiségben képest ezt a zöldséget fogyasztani. Mivel így márciusra vészesen csökken a helyi zöldségek mennyisége és minősége, a karfiol egy jó menekülési útvonal. És biztos lehetek abban, hogy meg is eszi mindenki.

Az eheti extra a quebeci sárgaborsó leves, most húsmentesen, amit a Franc pluszban készített vasárnap estére, és hétfő estére is jutott belőle.

A heti menü egy része

Eddigi cikkek a témába:
Batch cooking – mi, hogyan, miért https://amesszieszak.com/2020/01/15/batch-cooking-mi-hogyan-miert/
Főzd meg előre a hétre – pár fontos tipp és szabály https://amesszieszak.com/2020/01/23/fozd-elore-a-hetre-par-fontos-tipp-es-szabaly-a-batch-cookingban/
Batch cooking – kiesszük a hűtőt https://amesszieszak.com/2020/01/28/batch-cooking-kiesszuk-a-hutot/
Batch cooking – kis káosszal https://amesszieszak.com/2020/02/04/batch-cooking-kis-kaosszal/
Batch cooking – hóvihar után, hosszú hétvége előtt https://amesszieszak.com/2020/02/12/batch-cooking-hovihar-utan-hosszu-hetvege-elott/
Megmutatom a konyhámat https://amesszieszak.com/2020/02/18/megmutatom-a-konyhamat-igy-tarolom-az-eteleket/
Batch cooking – élőben jelentjük https://amesszieszak.com/2020/02/24/batch-cooking-eloben-jelentjuk/
Batch cooking, vírus idején https://amesszieszak.com/2020/03/17/batch-cooking-virus-idejen/
Batch cooking – jól megy és jól jön, mikor minden más nehéz https://amesszieszak.com/2020/03/24/batch-cooking-jol-megy-es-jol-jon-mikor-minden-mas-nehez/

*Ne feledjétek, ha magatok főzitek a csicserit, meleg vízbe áztassátok legalább 8 órát, meleg vízbe tegyétek oda főzni. A vízbe tegyetek egy kis szódabikarbónát is. Ha főzés közben fel kell önteni, azt is meleg vízzel tegyétek.

** Vannak vegetáriánus pho receptek is, keresgéljetek bátran az internet bugyraiban. A sok fűszer miatt kellemesen ízes, és igen egészséges leves ez.

Készül a falafel.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s