Azaz a változatosság kezd nagyon nehéz lenni.
De kezdetnek válaszolni szeretnék egy kérdésre, amit Juli barátnőm tett fel a minap. Azt kérdezte, hogyan, mennyire főzök meg dolgokat előre.
Ez egy elég jó kérdés, és sokat lehetne nem csak beszélni, de vitatkozni is róla. Sok elmélet van egyrészt arról, mit hogyan kell vagy szabad tárolni, vagy mit szabad fagyasztani, hogyan, meddig.
Ráadásul vannak ételek, amik valóban nem a legjobbak előre megsütve. Vagy azt gondolja az ember, nem igazán jó az állaga már több nap várakozás után.
Akármennyire is vagyunk gourmet család, a hétköznapi étkezéseink többsége inkább az egyszerűség jegyében zajlanak. Külön célom ezzel a blogolással azt is bemutatni, hogy az egyszerű ételek is lehetnek nagyszerűek. Nem kell három fogásos menü, drága sült, egzotikus mindenfene ahhoz, hogy jó, kellemes, gazdag ételek kerüljenek az asztalra.
Röviden a kérdésre a válasz: csak annyira főzök meg mindent, hogy maximum 20 percet kelljen vele foglalkozni a fogyasztás előtt. (Vagy legtöbbször így tervezek.)
Kicsit részletesebben pedig pár példa.
Nagy kedvenceim a különféle “piték”, amik tészta nélkül készülnek. (Ilyen a pásztropite, vagy a paté chinois) Ezeket például én vasárnap (vagy bármelyik nap, amikor főzök) csak összeállítom: megfőzöm azt, ami az alsó rétegbe kerül, elkészítem a krumpli- vagy egyéb pürét, összerakom őket a sütőedénybe, és így kerül vagy a hűtőszekrénybe, vagy a mélyhűtőbe.
Ezek az ételek nagyon változatosan elkészíthetőek, cserébe végtelenül egyszerűek. Ezer féle képen lehet őket variálni, fűszerezni, bármikor lehet vegetáriánus, vegán vagy húsos is. A mostani helyzetben pedig nagy előnye, hogy könnyű hozzá alapanyagokat találni.
Bár egy fokkal nagyobb kihívás, de rettentő klassz francia örökségek a családunkban a zöldségpiték és quiche-ek. Van ennek is több iskolája, van család, amelyik leveles tésztával készíti, más pedig omlós tésztát gyúr hozzá. Ez a része ízlés és szokás kérdése.
Én az omlós tésztás változat híve vagyok, és magam szoktam elkészíteni, mert nem igazán bonyolult. Angolul ez a shortcrust pastry, franciául pate brisée. Pár alapanyag kell csak hozzá, némi hűtős pihentetés. A legfontosabb szabály, hogy minden alapanyag hidegen kerüljön bele, gyorsan gyúrjuk, és mindenképpen hűtsük. Nyújtás után fagyasztani is lehet. Érdemes, ha van kedvünk és időnk, több adag tésztát előre elkészíteni, és két sütőpapír között feltekerve tárolni, esetleg betenni a mélyhűtőbe. Az is egy megoldás, hogy előre kisütjük vakon (sütőpapírral fedjük a megszurkált tésztát, rá babot vagy sütőgyöngyöket öntünk, és félig kisütjük a pitealapot), és csak akkor töltjük meg a “betétekkel”, amikor vacsorázni készülünk, akkor sütjük készre. Akárhogy is, ezek remek ételek.
(Én, bevallom, legtöbbször ebből a tésztából készítem a töltött papucsokat is, múlt héten például brokkolis sajtos kis töltött papucsokat vacsoráztunk egyik nap. Nagyon finomak voltak.)
Másik, nagyon emberkímélő módszer, hogy olyan fő alaprecepteket választunk, amiket aztán két, három, vagy akár négy különféle ételhez is fel lehet majd használni. Ilyen egy jó chilli, a paradicsomszósz, egy egyben sült hús, vagy akár az egész csirke is.
A múlt héten az én egész sült csirkémből három vacsora kerekedett. Ugyan én minimális mennyiségű húst eszek, de a kisebbik lányom rettentő válogatós, a húst viszont bárhogy megeszi, az ilyen ételekkel biztosítom, hogy nem csak fényt eszik. 🙂

Miért is vacak ez az április?
Az április mindig vacak errefelé. Jobb esetben, mint idén is, már tavaszodik, a madarak is megjöttek, rakják a fészkeket. Viszont nincs szinte semmi olyan, ami ilyenkor terem és helyi termék. Előbb találok még ebben a hülye járványos időszakban is görögdinnyét, szőlőt vagy körtét, mint tisztességes zöldséget. A burgonya is fonnyadtabb már, az alma sem az igazi. Igazi kihívás jót, egészségeset, változatosat főzni.
Mindez együtt a járvány okozta galibákkal tovább nehezíti a helyzetet. Nagy szerencse, hogy már réges-régen átálltunk nem csak a minimalizmusra, de a menütervezésre és listás bevásárlásra is, mert így sokkal kevésbé érezzük meg ezeket a negatívumokat, és sokkal könnyebben tudunk alkalmazkodni. Ahogy már írtam, most egyszerűen csak vázlatos terv van a fejemben, mikor végiggörgetem a bolt honlapján az árut. Megrendelem, amit tudok. Majd az átvétel napján mikor kiderül, hogy mit kaptunk, véglegesítem, mi is legyen a menü. A végén mindig minden nagyon finom lesz.
És a heti menü:
hétfő: gyökérzöldséges tian (ebéd)
póréhagymás pite salátával (vacsora)
kedd: sütőben sült sajtos édeskömény és melegszendvics (ebéd)
mediterrán csicseri saláta, pita, hummusz (vacsora)
szerda: shakshuka (ebéd)
sült édeskrumpli chillivel töltve (vacsora)
csütörtök: chilli rizzsel (ebéd)
pizza (vacsora)
péntek: tészta (ebéd)
taco a chilli mardékával, édeskrumplival és újrapirított babbal (vacsora)
- A chillivel kezdtem, mert az hosszan fő. A babot előtte éjszakára már beáztattam a megszokottak szerint. Most fekete babot. Előző nap a mélyhűtőből felvettem darált húst, ami a hűtőszekrényben kiolvadt. Hagymát pirítottam, rádobtam a húst, kicsit hagytam rendszeresen keverve kifehéredni, utána dobtam rá a leszűrt babot. Került rá sűrített paradicsom, húsleves alaplé (saját fagyasztás). Ezt lefedve kicsit hagytam összeállni, aztán felengedtem még egy kevés vízzel, fűszereztem, és lefedve, alacsony lángon hagytam főni a teljes főzés ideje alatt. (Én egy Staub vasedényben főzöm.) >> Ezzel tényleg semmi dolgom nincsen, csak melegítem. Az édesburgonyákat, amiket megsütöttem egyben, középen bevágom, megtöltöm vele, sajttal megszórom, és megsütöm a sütőben.
- A sütőt előmelegítettem 200 fokra. Lesikáltam négy nagyobb édeskrumplit, megszurkáltam őket és betettem sülni 20 perce, kb. Miközben sültek, megpucoltam az összes tianhoz előkészített zöldséget – egy maradék fél karórépát, két krumplit, két édesburgonyát, két közepes répát. Vékonyra szeleteltem őket, szépen felsorakoztattam őket egy tűzálló tálban. Meglocsoltam olívaolajjal, megszórtam sóval és borssal. Letakartam, és úgy ment a sütőbe az első 20 perce, majd fedő nélkül készre sütöttem. >> Hétfőn ez volt az ebédünk.
- Begyúrtam a pite tésztáját. Ennek pihennie kellett a hűtőszekrényben.
- Feltettem főni a csicseriborsót is, amik szintén egész éjjel áztak. Ugyanígy a maradék fekete babomat is feltettem főni vízben babérlevéllel. A paradicsomszószt is odatettem. A szokásos paradicsom, kapribogyó, fokhagyma, oregánó kombinációban készült. >> A paradicsomszósz kerül majd a pizzára és a tésztára.
- Felszeleteltem a póréhagymát és azt a pár szelet bacont, amit találtam a hűtőben. Két kis pohár joghurtot elkevertem három tojással, sóztam, borsoztam, reszeltem bele szerecsendiót. A pite alapjának tésztáját kinyújtottam, kibéleltem vele egy piteformát. Megszurkáltam az alját. Elosztottam rajta a póréhagymát és a bacont. Ráöntöttem a tojásos keveréket és készre sütöttem. >> Mielőtt megennénk, készítek hozzá egy adag salátát és megmelegítem a pitémet.
- A megfőtt csicseriborsó egyik feléből hummuszt készítettem, a másikból pedig egy salátát. >> Mindkettőt pitával esszük majd, amihez vágunk még répát és uborkát is.
- A shakshukához és az édesköményhez nem készítettem elő semmit. Van még ősszel befőzött lecsóm, amit ideje megenni, ebből lesz a shakshuka. Az édesköményt pedig mindig frissen készítem el.
NE LEFEDDJÉTEK!!
A babféléket, csicseriborsót mindenképpen forró vízben, legalább egy éjszakán át, de akár fél napig is áztassátok fedő alatt. Mindig forró vízben tegyétek oda főni is, minden pótolt víz is forró legyen. És tegyetek egy kevés szódabikarbónát is a főzőléhez.