A sikeres és stresszmentes főzéshez feltétlenül szükség van egy jól felszerelt spájzra, ennek hiányában egy jól megpakolt konyhaszekrényre. Jó, ha van egy jól rendezhető mélyhűtőnk is, ami nem kell, hogy hatalmas legyen, elég, ha az alapvető dolgok elférnek benne. (Bár sokan telepakolják a fagyasztókat azt gondolva, hogy ebben bármeddig eláll az étel, ez sajnos nem így van. De erről majd egy másik alkalommal szeretnék mesélni.)
A cél nem az, hogy minden vacakkal teletömjük a konyhát. Ez az ételekre vonatkozik ugyanúgy, mint az eszközökre. A célunk az, hogy hasznos, praktikus legyen a konyha, kézre essen minden, amit gyakran használunk ÉS mindig legyenek meg benne azok az alapanyagok, amiket szívesen és rendszeresen használunk, amik egészségesek és jól kihasználhatóak a menükben.
Azt gondoltam, a héten leírom, nekem mik azok az alapanyagok. amik nekünk mindig vannak itthon. Ha követitek a batch cooking cikkeket, biztosan nem mondok sok újat. 🙂
KAMRA
Hüvelyesek – bab, borsó, lencse
Nagy kedvenceim, és tudom, hogy nem csak én imádom őket. Ha vegetáriánus vagy, esetleg vegán, akkor ezek biztosan vannak nagy mennyiségben, változatos színben és formában a kamrában. Rendkívül jó fehérjeforrások, táplálóak, tele vannak mindenféle földi jóval, amiért csodásak a húsfélék kiváltására is akár. Ha csökkenteni szeretnéd a húsfogyasztásodat, akkor érdemes kitapasztalni, melyik hüvelyeseket szereted, tudod jól elkészíteni, esetleg melyik NEM okoz emésztési problémákat.
Újra leírom, én hogyan készítem el őket, mivel sajnos azok közé tartozom, akik igen rosszul reagálnak némelyik babfélére és más hüvelyesre. Ezzel a módszerrel a kellemetlenségek nagy részét ki tudom küszöbölni.
1. Először is forró vízbe áztatom be őket legalább 8 órára, de ha lehet, inkább 12 órára.
2. Mindenképpen leöntöm róluk az áztatóvizet.
3. Forró vízbe teszem fel őket főni, és teszek hozzájuk egy kevés szódabikarbónát.
4. Ha elfő a leve, azt is csak forró vízzel pótlom.
! Ha konzervet használtok, öblítsétek át, mielőtt beleteszitek az ételbe. Ha vegán ételekbe tojást helyett szeretnétek valamit használni, akkor a csicseriborsó levét ne dobjátok el, hanem tegyétek félre.
Korábban már említettem, hogy az én kedvenc babfélém a fekete bab. Kisebb csodaként élem meg a létezését. Ez a kedvenc hüvelyesem, amit hús helyett használok a mexikói és rakott ételekbe. Hamar megfő, azt is jól viseli, ha nem áztatom be. (Ennek ellenére jobb beáztatni.) Mindenkinek csak ajánlani tudom.
A másik kedvencem a vese bab (kidney beans). Imádom, és nagyjából mindenbe jó. Ebből is igyekszek mindig tartani itthon.
A harmadik bab-barátaim pedig a fehér babok bármelyike. Ezeket leginkább salátában szeretem.
Más hüvelyesek közül a lencsék közül a puy-i lencse a favorit a konyhámban. Azóta a kedvencem, mióta először éltem Franciaországban. Egyszerűen elkészíthető és csodálatos íze van. Salátába, köretnek, de akár hús helyett gratinba, bolognai szószba is szívesen főzöm.
A másik kedvencünk a vörös lencse. A leggyakrabban egy marékkal dobok bármelyik levesbe télen és tavasszal, hogy gazdagítsák az ételt. Nem kell beáztatni vagy előfőzni, és észrevétlen a levesben, így könnyű csempész-alapanyag a válogatósabb gyerekekkel megáldott háztartásban is.
Telente továbbá mindig van itthon sárgaborsó és felesborsó is. Ezeket a menzás főzeléken túl is jól lehet használni és mi nagyon szeretjük őket. Ráadásul a québeci konyha egyik alapeleme az egész sárgaborsó, remek téli levest lehet belőle főzni. (Ami lehet, hogy nem a legszebb, de komolyan mondom, hogy nagyon finom. 🙂 )
A csicseriborsó pedig az abszolút alapélelmiszer a szekrényemben. Rengeteg ételbe lehet könnyen használni, csodálatos a vega hamburgerbe is, imádjuk salátákban, és gyakran teszek a chilibe is belőle.

Köretnek valók
A legkedvesebb alapanyagom, különösen a nyári saláták és grill mellé a bulgur. Nem tudok betelni vele, a legkedvesebb alapanyagaim egyike. A kuszkuszt is szeretem, és az sem hiányozhat a kamrából, de míg a kukszkuszt alaposan kell fűszerezni, ízesíteni, addig a bulgur szerintem magban is ízletes.. Végtelenül egyszerű étel, valójában tört búza, amit a közel-keleti konyhában gyakran használnak. Több méretben lehet kapni, én a sötétebb színű, közepes nagyságú bulgurt kedvelem a leginkább.
A rizs a gyerekek kedvence. Zsákkal vásárolunk több kilót, ami hónapokig kitart. (Szerencsére itt nem találkoztam még ételmollyal, így ők nem okoznak problémát.)
Tészta – ez minden mennyiségben és formában akad nálunk. Igaz, most rákaptunk a készítésre, de nem minden formával vacakolok itthon, azért pár doboz spagetti és penne mindig van a házban. Nagyon szeretjük a tésztaételeket, és bár tudom, hogy sokaknak ellenérzése van a gyakori tésztaevéssel szemben, nekem ilyen problémám nincsen. Nem figyeljük részletesen a kalóriákat, kiegyensúlyozottan eszünk, és nincsenek ételallergiáink. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egész héten tésztát eszünk, de bizony belefér, hogy lusta, szétesős heteken sokkal több kerül belőlük az asztalra.
Lisztek, gabona félék, pelyhek
Mivel imádok sütni, legalább öt féle lisztet tartok itthon. Ez az én heppem, ennyi nem kell, egy nagyobb adag, jó minőségű finomliszt elég.
A hajdinalisztet is egyre gyakrabban használjuk, de alapvetően a búzaliszt nálunk a megszokott.
Mindig van itthon valami pehely. Legjobban a vegyes pelyheket szeretem, de van, hogy csak zabot kapok, ami bio, és akkor azt tartom itthon. Gabonafélékből a bio termékeket részesítem előnyben, mert rengeteg vegyszert használnak a termelésükhöz. A teljes kiőrlésű lisztekből csak biot használok.
Konzervek, befőttek
Mindig, de tényleg mindig van itthon pár üveg vagy doboz paradicsom, méghozzá több féle. Rendszerint én magam is befőzök több üvegnyit ősszel, és mikor ez fogyóban van, akkor vásárolunk a boltban. Az üveges olasz paradicsom a kedvencem, de a kockázott és az egész paradicsom is gyakori alapanyag nálam, és mindig tartok itthon sűrített paradicsomot . Olyan hét nincs, hogy ne készüljön paradicsomos étel.
Tartalékban hüvelyes konzervek is akadnak a szekrényben, hogy akkor is legyen miből főzni, ha elfogyna a szárazáru.
A halkonzervek szintén jól jön gyors vacsorákhoz, igyekszünk fenntartható, delfinbarát halászatból származó halakat venni.
Olajbogyó, kapribogyó, pesto, némi konzerv kukorica is akad a legtöbbször.
A savanyúság szintén alapélelmiszer. Ezt is én rakom el, ahogy lecsó is mindig kerül a spájzba. Mostanában nagyon rákaptam a fermentálásra is, így a szezonális zöldségekből mindig van egy üveg, ami éppen érik a szekrényben.
Minden ősszel elrakok lekvárt, befőttet – itt elsősorban almából és áfonyából, mert abból van helyi, jó minőségű és elérhető áru. Az eper és kékáfonya túl hamar elfogy, sosem jut el a befőttesüvegig egy szem sem.
MÉLYHŰTŐ
Errefelé a legtöbb tanyasi húsárut fagyasztva, előre csomagolva tudjuk beszerezni, így a húst a fagyasztóban tartom. Boltban ritkán vásárolok ilyesmit.
Mindig van itthon darált hús, ami egyre gyakrabban csirke. Levescsontot is veszünk mindig – nagyon olcsó, amúgy nem nagyon hasznosítanák, de a levesnek jót tesz. Néha veszünk egy egész csirkét is, illetve alkalmanként valami marhahúst.
A marhahúst csak ugyanannál a farmnál szeretem venni, mert tudom, láttam, hogy tartják az állatokat, azt is tudom, mit esznek, honnan jönnek. Ráadásul nem utazik sokat az állat azért, hogy az én tányéromon kössön ki.
Szintén mindig van itthon valamilyen fagyasztott zöldség és gyümölcs.
Mellette a leveskockát helyettesítő alaplevek sorakoznak. Mindig abból fagyasztok, ami éppen készül. Van erre egy, a gyerekeim babakorából maradt szilikon eszköz, amiben pont jó méretű adagokat tudok lemérni, és mikor megfagyott a leves, zacskóban vagy dobozban várja, hogy felhasználjam.
Mindig fagyasztok kenyeret is. A bagettekből mindig teszek a fiókba, már csak azért is, mert felengedve frissebb, mint pár napos, pulton való várakozás után. Egyszerűen csak bekapcsolom a sütőt melegítésre, és ott hamar kienged, ráadásul finom ropogós lesz, mintha frissen sült volna ki.
Ősszel petrezselymet, leveszöldségeket, kaprot is rakok el ide, hogy a téli levesekben legyen valódi tartalom.
Nálatok mi az, ami mindig van a kamrában vagy a mélyhűtőben?