Melaszos keksz

A melasz. Tipikusan egy olyan konyhai alapanyag, amit valaki vagy utál, vagy imád.
Valójában a melasz egy melléktermék, a cukoralapanyagok cukorrá történő feldolgozáskor keletkezik. Lehet cukorrépából vagy cukornádból, bár a szabvány szerint csak a cukorrépa melaszt lehet melasznak nevezni, ha cukornádból készült, azt külön kell jelezni. Gyakran a boltokban árult barnacukor sem más, mint a kristálycukor melasszal visszaszínezve.
Az angolszász konyhában gyakran előfordul, a brit angolban treacle a neve, míg az amerikai angolban molasses.

Magyarországon is vásárolható melasz, leginkább a bioboltokban elérhető. Mikor először kóstoltam, furcsának találtam az ízét, de mostanra kifejezetten megszerettem. Korábban írtam már róla itt, amikor pepparkakort készítettem.
Mindeközben jó B6 forrás, tartalmaz magnéziumot, vasat és egyéb ásványi anyagokat is.
A receptekben nehéz kiváltani, mert a sűrű állagát sem a juharszirup, sem a kukorica- és minden más egyéb szirupok nem igazán tudják helyettesíteni, ahogy a színe és az íze is fontos a recepteknél.

Errefelé a mézeskalácsokba (gingerbread) használják. Angliában pitét készítenek belőle, ami hasonló a kanadai cukor pitéhez – ebbe itt melasz helyett juharszirupot tesznek (természetesen 🙂 ).
Az én kedvenc receptem ez a melaszos keksz. Karácsony környékén készítem, a szokásos mézeskalácsfűszereket használom hozzá. Idén reszeltem bele narancshéjat is, az extra karácsonyi hangulat kedvéért.

Van pár fontos eleme a receptnek:

  • Fontos a hűtés. Formázáskor gyorsan kell kezelni a tésztát, hogy ne nagyon olvadjon el, és csak annyit érdemes megformázni, amennyi éppen be fog kerülni a sütőbe, különben nem lesz meg a jellegzetes, repedős formája, el fog terülni és lapos lesz a keksz. Amikor nem dolgoztok vele, tegyétek vissza a hűtőszekrénybe. Ha gyerekek formázzák, esetleg tegyétek be egy kicsit a hűtőbe pihenni utána, ha nagyon sokat gyurmáztak a tésztával, hogy visszahűljön.
  • Ne spóroljatok a cukorral a beleforgatáskor. Ez nem egy cukor-spórolós recept.
  • Ha nem reped be magától a sütési idő lejártakor a keksz, akkor nyugodtan vegyétek ki a tepsit, és két-három alkalommal csapjátok határozottan, de óvatosan egy lapos, stabil felülethez, majd 1-2 percre tegyétek vissza a sütőbe.
  • Akkor van kész a keksz, ha a széle már eléggé szilárdnak tűnik.
  • Fontos, hogy hagyjátok pihenni a kekszeket 4-5 percet a tepsin, miután kivettétek a sütőből, és csak utána emeljétek át egy rácsra, ahol aztán teljesen kihűl majd.
  • Légmentesen záródó dobozban eláll egy ideig.
  • A megformázott golyók jól fagyaszthatóak, 3 hónapig is elállnak fagyasztva. Sütés előtti szobahőmérsékleten hagyjátok 30 percig kiolvadni, aztán forgassátok a cukorba, majd mehet a sütőbe.

A recept, ahogy a fenti fontos pontok is Sally’s Baking Addiction oldaláról valók. Klassz receptekért érdemes az angolul tudóknak ide ellátogatni. 🙂 Az amerikai receptekhez képest semmi sem rettenetesen cukros, és nagyon sok praktikus ötlet is van a legtöbb sütihez.
Annyiban változtattam a recepten, hogy kicsit jobban fűszerezem és belekerült a már említett reszelt narancshéj is.

Mivel semmi extra felszerelés nem kell ehhez a sütihez, azoknak is jó recept, akik nem szeretnek vacakolni a kiszúrással, habzsákkal, nem szeretnek keleszteni vagy sokat vacakolni, Díszíteni sem kell. A formázás kifejezetten jó “gyerekmunka”, az én lányaim nagyon élvezik a golyóvá formázást és cukorba forgatást.

Melaszos keksz

Hozzávalók:
280 gr liszt
1 1/2 kiskanál szódabikarbóna
2 kiskanál őrölt gyömbér
1 1/2 kiskanál őrölt fahéj
1/2 kiskanál őrölt szegfűszeg
1/4 kiskanál szerecsendió
1/4 kiskanál só
170 gr puha vaj
150 gr barna nádcukor (lehet világos vagy sötét)
60 ml melasz
1 nagy tojás (legyen szobahőmérsékletű)
1-2 kiskanál vaníliakivonat
+ 70 gr kristálycukor

  1. Egy tálban elkeverem a lisztet, szódabikarbónát, a fűszereket és a sót. Félreteszem.
  2. A robotgép keverőtáljában a keverőfejjel magas fokozaton habosítom a puha vajat és barna cukrot, ez nagyjából 2 perc. Hozzáadom a melaszt, elkeverem, majd beleütöm a tojást és hozzáadom a vaníliakivonatot. 1 percig keverem, spatulával hozzáadva azt, ami a tál oldalára tapadt.
  3. Alacsony fokozaton apránként hozzáadom a lisztes keveréket. Csak addig keverem, amíg éppen összeáll a tészta, ami elég ragacsos lesz. Letakarva 1 órát pihentetem a hűtőben, de akár 2-3 napot is eláll.
  4. A sütőt előmelegítem 180°C-ra.
  5. A hideg tésztából golyókat formálok, nagyjából egy evőkanálnyi tésztából. Mindegyik tésztagömböt beleforgatom a kristálycukorba. Sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezem őket, elég nagy távolságra egymástól, mert szét fognak terülni. Sütőtől és kekszmérettől függően 10-12 percig sütöm. Ha nem jelennek meg rajta maguktól a repedések, kiveszem a tepsit a sütőből, és két oldalt stabilan tartva határozottan, de nem túl durván a pulthoz ütögetem párszor, majd még 1-2 percig sütöm. A sütőből kivéve 5 percet pihentetem a tepsin, majd rácson teljesen kihűtöm. Légmentesen záródó tárolóban egy hétig eláll.